Paweł Grzegorz Iwaniuk

  • kim jestem?
  • blog
  • wideo
  • współpraca
  • kontakt
✕

Strona główna » Porozmawiajmy o progach dochodowych dla osób z niepełnosprawnościami

Porozmawiajmy o progach dochodowych dla osób z niepełnosprawnościami

sobota, 15 maja, 2021 - blog

Porozmawiajmy o progach dochodowych dla osób z niepełnosprawnościami

Paweł Grzegorz Iwaniuk 05.15.2021

Jesteśmy po prezentacji tzw. “Polskiego Ładu” czyli nowego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jego twórcy wiele uwagi poświęcają wyrównywaniu różnic w poziomie życia i płacy pomiędzy mieszkańcami Polski, a krajów zachodniej czy nawet południowej Europy.

A co z nami?

Dla mnie w tym wszystkim zabrakło jednak jakiejś oferty skierowanej do aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami. Jako grupa społeczna, my również potrzebujemy pewnej “stymulacji” na rynku pracy. Dlatego moja propozycja, a właściwie postulat, jest następujący.

Należy podnieść progi dochodowe, które umożliwiają tzw. “dorabianie do renty” oraz uprościć do minimum procedury związane z obsługą świadczeń wypłacanych z tytułu niepełnosprawności. Do jakiego poziomu należy podnieść próg? Według mnie do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a najlepiej byłoby stworzyć nową, racjonalną formułę, wedle której określimy dla kogo świadczenie wciąż jest potrzebne, a dla kogo ma ono już charakter czysto symboliczny.

Próg dochodowy

Obecnie osoba pobierająca np. rentę socjalną, może zarobić w ciągu miesiąca do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej kwoty, pobierane świadczenie zostanie całkowicie zawieszone (niezależnie od poziomu przekroczenia). Dodatkowo, kwota ta zmienia się co 3 miesiące (jest ogłaszana przez GUS) i potrafi nie tylko rosnąć, ale również spadać. Od 1 marca do 31 maja tego roku, kwota ta wynosi 3820,60 zł brutto czyli 2781 zł netto (na rękę).

Obawa o przekroczenie tej kwoty oraz konieczność ciągłego jej monitorowania, moim zdaniem powoduje dla wielu osób z niepełnosprawnościami efekt mrożący i obawę przed podejmowaniem jakiejkolwiek pracy. Szczególnie tam gdzie mowa jest o pracy w formie umowy o dzieło lub zlecenie, o charakterze tymczasowym, można dojść do wniosku, że nie warto podejmować ryzyka. Natomiast procedura zawieszania i odwieszania renty wciąż jest dość skomplikowana, co dodatkowo potęguje obawy. Boimy się, że na końcu zostaniemy z niczym, czyli bez pracy i bez świadczenia.

Potrzebujemy stymulacji, a nie kar

Należy odejść od obecnego systemu opresji i karania pracowników za ich niepełnosprawność i zacząć tworzyć rozwiązania, które sprzyjają aktywności zawodowej. Niepełnosprawność to koszty, których wsparcie państwa nie pokryje. Dlatego jeśli są osoby, które pomimo swoich przypadłości wciąż mają w sobie wystarczająco dużo siły i talentu, aby poprawić swój byt, należy je w tym wesprzeć, zamiast dodatkowo utrudniać życie.

Udostępnij
         

Paweł Grzegorz Iwaniuk

Jestem niepoprawnym optymistą, który lubi rozmawiać z ludźmi i poznawać ich historie.

Poprzedni wpis

Rozmowa z Anną Chwałek z okazji Światowego Dnia Autyzmu 2021

Następny wpis

Rząd strzelił focha na opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moje Miasto

Reklama Białej Podlaskiej

Miejsca które warto znać

Link do bloga Wózek dla duszy Link do portalu Rampa Link do portalu Niepełnosprawni.pl Link do serwisu Nasze Sprawy

Znajdź na stronie

Kim jestem?

Cześć! Nazywam się Paweł
i jestem niepoprawnym optymistą, który zawsze bardziej widzi szansę niż ryzyko. Na tym blogu piszę i mówię o swojej pracy jako koordynator ds. dostępności i osób z niepełnosprawnościami >>więcej

Menu

  • o mnie
  • blog
  • wideo
  • współpraca
  • polityka prywatności
  • kontakt

Znajdź na blogu

2020-2022 © Paweł Grzegorz Iwaniuk

Arba WordPress Theme by XstreamThemes.